Blok textu: Združenie nadšencov rekreačnej a rodinnej cykloturistiky

Uhrovský hrad

 

Neskororománsky hrad vznikol pravdepodobne medzi rokmi 1251 až 1293.

Možno predpokladať, že na stavebnom vývoji hradu sa podieľal Matúš

Čák, ktorý ho v r.1295 prevzal od Petra, syna Bašu. V r.1389 daroval hrad a

rozľahlé majetky cisár Žigmund Stiborovi zo Stiboríc, najbohatšiemu

magnátovi západného Slovenska, ktorý hrad rozšíril. V 15. a 16. storočí sa viedli o hrad majetkoprávne spory a často menil majiteľov, až napokon pripadol Zayovcom. Pre hrad začalo obdobie hospodárskej aktivity, čo sa opäť prejavilo na stavebných úpravách hradu. V období renesancie stál hrad bokom od centier veľkých bojových akcií. Vyhli sa mu turecké výboje, aj vnútorné nepokoje, ktoré ťažko postihli okolité teritórium. Zayovci sústredili svoj život do pohodlného, monumentálne upraveného kaštieľa v Uhrovci a na hrade udržiavali iba strážne a hospodárske objekty. Hrad postupne pustol a menil sa na ruinu.

www.hrady.sk/uhrovec.php

www.jirikalab.estranky.cz/fotoalbum/po-stopach-starych-vandru/uhrovsky-hrad-a-okoli/

                        

                             (Bce-Uhrovsky hrad.gpx )

 Cykloturistická trasa: Z Bánoviec do Uhrovského Podhratia po ceste 3-ej triedy cez obec Uhrovec.Na konci Uhrovského Podhradia (kde zelenú križuje potok) nepôjdete do kopca po zelenej, ale doprava po lesnej ceste popri potoku medzi svahom Melkovej a hradným vrchom. Asi po 1,5 kilometri sa cesty rozchádzajú - odbočíte vľavo. Cesta kopíruje vrstevnicu a mierne stúpa, stáča sa vpravo, prestupuje dolinu s mokrinou a po chvíli opäť pokračuje vľavo mierne do kopca. Takmer na úrovni hradnej skaly sa stočí doprava a končí asi 100 metrov od hradu, kde sa na ňu pripája zelená.

Související odkazy

Žrebčín Motešice

Žrebčín Motešice chová výkonné, charakterné a elegantné čistokrvné kone plemena

Furioso, vyšľachtené pôvodne pre potreby rakúsko-uhorskej armády. Tieto kone sú

ideálne pre športové využitie v drezúre, skákaní a najmä vo všestrannej spôsobilosti a vo voltíži. Spoľahlivo slúžia ako rekreačné kone na dlhé vychádzky do terénu, sú nenáročné na ustajnenie a ľahko kŕmiteľné. Veľmi dobre sa prispôsobujú extrémnej záťaži a ochotne spolupracujú aj s menej skúsenými jazdcami. Sú dlhoveké, vytrvalé a prinášajú svojim majiteľom radosť zo života a pohybu.

 

z Práznoviec až po prameň Bebravy
Blok textu:
BlueBoard.cz
Cyklotrasa Bebrava | Vytvorte si svoju vizitku